Women's Health poleca:

Przerwa od ćwiczeń: jak wrócić do formy?

Poleć ten artykuł:

Kontuzja, przetrenowanie a może brak czasu na ćwiczenia? Czasem, pomimo naszych chęci, regularny trening nie wchodzi w grę. Jak na taką przerwę reaguje organizm i jak najlepiej wrócić do formy?

Czasem życie szykuje dla nas scenariusz, w którym nie ma miejsca na regularne treningi. I jaki by powód za tym nie stał, Twój organizm zawsze straci co nieco z formy, nad którą tak ciężko wcześniej pracowałaś – niestety, nie ma na to rady.

Jeśli jednak w końcu postanowiłaś znów zabrać się do pracy, zobacz koniecznie, jak wpłynął na Ciebie taki "urlop" i co powinnaś zrobić, by jak najszybciej powrócić do formy sprzed przerwy.

Sytuacja: Odwiedzałaś siłownię 4 razy w tygodniu, ale z dnia na dzień musiałaś przerwać swoje treningi na miesiąc, bo miałaś w pracy istne urwanie głowy.

Wpływ na Twój organizm:

Wykonywanie treningu będącego połączeniem ćwiczeń siłowych i aerobowych jest najlepszym wyborem. W ten sposób możesz zarówno utrzymywać w ryzach masę ciała, jak i schudnąć (jeśli taki jest Twój cel). Poza tym budujesz mięśnie i poprawiasz swoją ogólną wydolność.

Przerwanie tej rutyny nawet na miesiąc może sprawić, że niektóre obszary Twojego ciała staną się bardziej wiotkie, nie będziesz już miała siły dźwigać tylu siatek z zakupami, co dotychczas, a gdy będziesz wbiegać po schodach – zadyszka złapie Cię wcześniej niż zwykle.

„Przeprowadziliśmy badanie na osobach, które dopiero zaczynały swoją przygodę z ćwiczeniami i trenowały regularnie od 2 miesięcy. Okazało się, że ich siła wzrastała wówczas o 46%. Gdy przestawali trenować na kolejne 2 miesiące, tracili 23% swojej siły, czyli połowę z tego, co sobie wcześniej wypracowali” – mówi dr Wayne Westcott.

Dodaje jednak, że mimo przerwy wciąż byli w lepszej kondycji niż przed rozpoczęciem treningów. "Poza tym, im bardziej osoba jest zaawansowana, tym wolniej (pomimo przerwy) traci efekty" – dodaje. Triathlonista podczas miesięcznego "urlopu" może stracić jedynie od 5 do 10% ze swojej kondycji, a sam powrót jest dla niego o wiele łatwiejszy.

Jeżeli chodzi o trening siłowy i Twój powrót do dawnej formy, to zacznij na poziomie 75% tego, co robiłaś przed przerwą – z czasem zwiększaj intensywność treningu i obciążeń. Prawdopodobnie powrót do wcześniejszej kondycji zajmie Ci o połowę mniej czasu, niż zajęło Ci pierwszy raz dojście do tego punktu.

Tagi: jak wrócić do formy | jak wrócić do ćwiczeń

Oceń artykuł:

3.70

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij