Women's Health poleca:

Piłka szwajcarska czy piłka bosu - porównanie

Poleć ten artykuł:

Tym razem piłki są dwie: szwajcarska i bosu, ale bramka wciąż jedna. Każda z nich ma swoje atuty, więc to Ty musisz zdecydować, która pomoże Ci szybciej strzelić treningowego gola.

Swiss Ball, czyli piłka szwajcarska

Pochodzi rzeczywiście ze Szwajcarii, występuje w sporej liczbie rozmiarów i po napełnieniu powietrzem jest... okrągła. To w zasadzie wszystko, co musisz o niej wiedzieć na starcie.

Pierwsze wykonane za pomocą piłki swiss ćwiczenie przekona Cię, że to świetne narzędzie w korygowaniu błędnej postawy przez wzmacnianie mięśni głębokich korpusu. Pamiętaj, by dobrać odpowiedni rozmiar: siadając na niej, nogi powinnaś mieć ugięte pod kątem prostym.

Wybierz piłkę szwajcarską, jeśli...

  • chcesz poprawić postawę;
  • chcesz wzmocnić mięśnie korpusu;
  • zależy Ci na tarce na brzuchu;
  • potrzebujesz sprzętu pomocnego przy ćwiczeniach rozciągających;
  • nie masz ochoty wydawać na treningowe urządzenie sporych pieniędzy;
  • nie chcesz budować większych mięśni;

wiesz, że trening z piłką szwajcarską to tylko jeden z elementów treningu, a nie jego podstawa.

1. Zero nudy

Liczbę ćwiczeń, które mocno angażują do pracy mięśnie korpusu (zwłaszcza brzuch oraz dolny odcinek pleców), ograniczać może tylko Twoja wyobraźnia. Każda modyfikacja ułożenia ciała powoduje bowiem, że pracować będą inne aktony mięśni.

W praktyce oznacza to większe postępy w rekordowo krótkim czasie. Minusem swiss balla jest to, że trudno skalować ćwiczenia z jej udziałem – dlatego polecana jest przede wszystkim początkującym.

2. Trening w M2

Jeśli chcesz ćwiczyć w domu, to piłka szwajcarska jest najlepszym rozwiązaniem. Powód jest prosty: cena. Jej koszt to zazwyczaj kilkadziesiąt złotych.

Przy kilku stówach za oryginalną piłkę Bosu to naprawdę niewiele. Okrąglaka znajdziesz w każdym supermarkecie i sklepie ze sprzętem fitness. W setkach różnych kolorów (nie wmawiaj nam, że kolor nie ma znaczenia).

3. Zawsze i wszędzie

Mimo sporych gabarytów piłkę szwajcarską łatwo przechowywać (łatwiej niż Bosu, której sztywna platforma powoduje pewne ograniczenia). Zawsze możesz spuścić z niej powietrze, by złożyć ją w kostkę. Tylko uważaj: istnieje ryzyko, że nie będzie Ci się chciało na powrót jej pompować, a to świetna wymówka, aby zrezygnować z treningu.

Po prostu użyj jej jako mebla – wybieraj ją zamiast krzesła, a mięśnie brzucha wzmacniać będziesz nawet podczas lektury ulubionego czasopisma. Przygotowaliśmy też dla Ciebie zestaw ćwiczeń z piłką szwajcarską.

Tagi: piłka szwajcarska | piłka bosu | plan treningowy

Oceń artykuł:

3.80

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij