Women's Health poleca:

Najefektywniejszy trening: 5 pytań do eksperta

Poleć ten artykuł:

Jak często trenować, żeby mieć efekty? Po czym poznać dobrego trenera personalnego? Kiedy lepiej ćwiczyć: rano czy wieczorem? Na 5 pytań, które trafiły do naszej skrzynki kontaktowej odpowiadają eksperci WH. Sprawdź odpowiedzi i osiągaj najlepsze rezultaty!

1. Co robić, żeby treningi w domu były bezpieczne?

Odpowiada Katarzyna Wysocka – Trener personalny, fitness & diet coach

Trening z YouTube'a lub z płyty jest wygodny, ale niestety nie jest do Ciebie dopasowany ani kontrolowany. Jeżeli masz jakiekolwiek problemy zdrowotne lub coś Cię boli, porozmawiaj z lekarzem, zanim zaczniesz program. Zawsze warto najpierw skonsultować się z trenerem lub fizjoterapeutą. Sprawdzaj opinie profesjonalistów (a nie „hejty” ludzi niekompetentnych) na temat danych ćwiczeń czy autora treningu. Szukaj treningów dopasowanych do Twojego poziomu.

Często prowadzący podczas nagrania nie omawia techniki, bo nie ma na to czasu. Wtedy wpisz w wyszukiwarkę nazwę ćwiczenia i poszukaj filmów instruktażowych. Na początku ćwicz w swoim tempie. Koryguj postawę i technikę, patrząc w lustro. Skup się na każdym ruchu. W końcu w domu to Ty jesteś swoim trenerem.

2. Jak często trenować, żeby mieć efekty?

Odpowiada Katarzyna Wysocka – Trener personalny, fitness & diet coach

To zależy od stanu zdrowia, zaawansowania, celu i czasu, w którym chcesz to osiągnąć. Na początku, zwłaszcza gdy wcześniej nie byłaś aktywna, wystarczy, że wprowadzisz zmiany w codziennym życiu, aby zwiększyć aktywność.

Potem warto dodać 3 treningi w tygodniu, oddzielając je dniami przerwy. W dobrym planowaniu chodzi nie tylko o treningi, ale właśnie o przerwy między nimi: wtedy organizm odpoczywa, regeneruje się i forma rośnie. Z czasem można stopniowo zwiększać ilość dni treningowych. 4 sesje w tygodniu są wystarczające dla osiągania efektów.

Dla amatorów 5 treningów w tygodniu to max. Wtedy szczególnie trzeba pamiętać o ich różnicowaniu. Jeżeli robisz treningi kształtujące z obciążeniem, poradź się trenera, jak podzielić partie mięśniowe, żeby mieć zakładane efekty.

Tagi: ekspert WH | efekty treningu

Oceń artykuł:

2.90

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij