Women's Health poleca:

HIIT: trening idealny?

Poleć ten artykuł:

Podobno trwający zaledwie 60 sekund trening HIIT powtarzany 3 razy w tygodniu, może być równie skuteczny, co długotrwałe ćwiczenia kardio. Nasza redakcyjna koleżanka postanowiła to sprawdzić i zaliczyła swój pierwszy sprint na rowerze stacjonarnym. Zobacz, jaki był wynik jej eksperymentu.

Być może to nie czas i miejsce na takie wyznanie, ale nie jestem fanką kardio. Trening siłowy? Niech będzie, w końcu w tym przypadku stosunek wysiłku do ilości potu zdecydowanie się zgadza. Mogłabym też każdego dnia oddawać się jodze, o ile tzw. codzienne życie nie stawałoby mi na przeszkodzie. Ale kardio?

Nie znoszę tych dłużących się sekund, minut, a nawet i godzin, w trakcie których mam ochotę rozbić najpierw zegar, a następnie mechaniczną bieżnię. Albo jedno i drugie naraz. Wszystko fajnie – w końcu wyglądam całkiem nieźle (halo, halo! W końcu trening siłowy też świetnie spala tłuszcz) i naprawdę dobrze czuję się w swoim ciele.

Problem pojawia się w momencie, gdy trzeba jednak trochę przyspieszyć, żeby złapać tramwaj, albo odwiedzić koleżankę, która przed kolacją nie wspomina o awarii windy, a mieszka na 10. piętrze. Tę wątpliwość, że wcale nie jestem w tak dobrej formie, jak myślałam, potwierdziły badania wydolnościowe, na które się zdecydowałam.

Po kilkunastu morderczych minutach na bieżni dowiedziałam się, że moje VO2max (podstawowy miernik wytrenowania) jest zawstydzająco niskie. Najpierw bieg sprawił, że serce niemal nie wyskoczyło mi z piersi, a podany z kamienną twarzą przez fizjologa werdykt prawie doprowadził do jego pęknięcia.

Wróciłam do domu, raz jeszcze spojrzałam w lustro i nagle przestałam czuć się tak atrakcyjna, jak jeszcze kilka godzin wcześniej. Jaka jest więc odpowiedź dla zajętej, najeżonej na kardio matki dwóch dzieciaków? Składa się ona z dwóch słów, którymi są imię i nazwisko.

Martin Gibala, bo o nim mowa, jest profesorem kinezjologii na McMaster Univeristy w kanadyjskim Ontario. To światowej klasy specjalista od treningu interwałowego o wysokiej intensywności (ang. HIIT – high intensity interval training), z ogromnym dorobkiem publikacji w najważniejszych naukowych pismach świata.

A jego ostatnie odkrycie, że 60-sekundowy intensywny wysiłek powtarzany 3 razy w tygodniu może być równie skuteczny, co długotrwałe sesje kardio, jest jak miód na moje uszy. Zresztą nie tylko moje, bo takich jak ja jest pewnie więcej. I zakład, że Ty też się do nich zaliczasz.

Tagi: trening HIIT | jazda na rowerze stacjonarnym | rower stacjonarny a odchudzanie

Oceń artykuł:

3.60

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij