Women's Health poleca:

Czas na zmiany: co Ci da nowa aktywność fizyczna?

Poleć ten artykuł:

Jeśli aktywność fizyczna kończy się dla Ciebie na treningu cardio lub za jedynie słuszny wybór uważasz jogę, to najwyższa pora na zmiany. Zobacz, jak organizm zareaguje na nowy rodzaj treningów i odważ się odkryć nieznane Ci fitnessowe lądy.

Twoje ciało działa jak całkiem imponująca i efektywna maszyneria. Szybko też przyzwyczaja się do zmian, dlatego też, jeśli chcesz być szczuplejsza, silniejsza, szybsza i chcesz mieć zdrowsze serce (no bo kto by nie chciał), powinnaś regularnie różnicować sobie treningi.

Jakie dokładnie zmiany zachodzą w Twoim organizmie, gdy bierzesz się za nowy rodzaj aktywności fizycznej? Wszystko zależy od tego, jaki to rodzaj aktywności. Ale opowiemy Ci o wszystkim po kolei:

Gdy zaczynasz regularne bieganie (lub inny rodzaj treningu kardio)

Nazwa „kardio” nie nawiązuje do serca ot tak, bez powodu: już w trzy tygodnie po rozpoczęciu nowego programu biegowego, Twoje serce zacznie zauważalnie lepiej pracować.

„Podczas treningów kardio serce zaczyna szybciej pompować krew, by wysłać tlen i składniki odżywcze do Twoich komórek mięśniowych – wyjaśnia dr Michele Olson, wykładowca fizjologii ćwiczeń na Alabama's Auburn University Montgomery. – Korzyści trwają także, kiedy nie ćwiczysz, co skutkuje niższym tętnem spoczynkowym". Żeby zobaczyć, jak duże postępy zrobiłaś, mierz swój puls na chwilę nim zaczniesz trening z samego rana (przez kilka dni), a potem zmierz go ponownie 4 tygodnie później.

Jeśli zmieniasz rodzaj treningu, powiedzmy z biegania na kickboxing, praca serca nie polepszy się aż tak bardzo, ale i tak zauważysz korzyści. Twoje mięśnie na pewno zyskają na tym, że zaczniesz używać ich na inny sposób, który będzie stanowił dla nich wyzwanie – zyska na tym i Twoja siła, i koordynacja.

Przedwiośnie to najlepszy moment na rozpoczęcie swojej przygody z bieganiem. Dowiedz się więcej z naszego poradnika dla początkujących i zakochaj się w bieganiu.

Tagi: trening siłowy | trening kardio | rozciąganie | joga

Oceń artykuł:

5.00

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij