Women's Health poleca:

Bieganie: co robić, gdy brakuje sił na trening

Poleć ten artykuł:

Chociaż w kalendarzu zapisałaś trening, już kilka chwil po jego rozpoczęciu czujesz, że nie masz siły. Dlaczego tak się dzieje? Co zrobić, żeby wypełniać plan treningowy? W rozwiązaniu najczęstszych problemów pomaga nam ekspert Nike+ Run Club.

Jest 6:00 rano. Wyłączam budzik, podnoszę się z łóżka, zakładam legginsy, koszulkę, buty i wychodzę z domu. Jestem gotowa na poranny trening. Jest rześko, na trasie na pewno nie będzie zbyt wiele osób, ale wcale mi to nie przeszkadza. Bieganie z rana to dla mnie chwila, kiedy mogę spokojnie pomyśleć i przy okazji zrobić coś dobrego dla swojego ciała.

6:15 – niestety, chociaż miałam nadzieję na porządny bieg, już po 400 metrach czuję, że to nie mój dzień. Nie warto było zwlekać się wcześniej z łóżka, bo i tak z treningu nici. Wolałabym być w domu, pod kołdrą i udawać, że wcale nie miałam dziś wielkich biegowych planów.

Też tak czasem masz? Nie jesteś sama. Okazuje się, że istnieje z tuzin powodów, dla których czasami pracujemy na wolniejszych obrotach. Nasz ekspert – trener Nike+ Run Club Joe Holder wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje. Oto trzy najważniejsze powody, dla których czasem trening okazuje się być wyczynem ponad nasze siły i nasze patenty na zapobieganie tego typu sytuacjom.

3. Zapomniałaś o regeneracji

Treningi, bez znaczenia czy machasz hantlami, czy biegasz, mogą sprawiać, że Twoje mięśnie są obolałe. Ten ból jest wynikiem ciężkiej pracy, na które je narażasz podczas intensywnych ćwiczeń. Efektem ubocznym treningów są na ogół uszkodzenia tkanki łącznej otaczającej każdy mięsień. Chociaż brzmi groźnie, nie martw się – to całkowicie normalne. Aby mięśnie wróciły do normy, potrzebują jednak odpoczynku. "Wiele osób nie traktuje zbyt poważnie zalecanej regeneracji. – mówi Holder. – Musisz zdawać sobie sprawę, że bez odpowiedniej dawki odpoczynku między treningami, nie poprawisz swoich wyników”.

Nie wyrządzaj sobie krzywdy i zadbaj o odpowiednią regenerację. Aby zapobiec ewentualnym urazom i kontuzjom, zapewnij sobie co najmniej 48-godzinny odpoczynek między treningami tych samych grup mięśni. W tym czasie pomyśl o sposobach na zlikwidowanie zakwasów. Polecamy trening z wałkiem do masażu. Natomiast jeżeli chodzi o dietę – zadbaj o sporą dawkę białka w posiłkach.

 

Tagi: bieganie

Oceń artykuł:

3.60

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij