Women's Health poleca:

Aerobik okiem macho, czyli jak ćwiczą kobiety

Poleć ten artykuł:

Jak na sali pełnej kobiet ćwiczących dynamicznie w rytm muzyki odnajdzie się mężczyzna? Redaktor magazynu Men's Health postanowił to sprawdzić na własnej skórze. Wnioski? Jak zwykle w takich sytuacjach: zaskakujące. Przekonał się, że taki trening może wycisnąć z faceta ostatnie poty. Nawet jeśli trenuje z kobietami. Albo zwłaszcza dlatego.

Sala do aerobiku przez długi czas była dla mnie miejscem, w którym można jedynie nacieszyć oczy. Widok zgrabnych kobiet, które w myślach określałem mianem "sprężynek", był naprawdę miłą odskocznią od jęczących i sapiących facetów. Denerwował mnie tylko ten wiecznie uśmiechnięty instruktor, na którego patrzyły jak na Brada Pitta.

Spojrzenia moje i mnie podobnych były jednak zapewne zbyt ostentacyjne, ponieważ coraz większą popularnością cieszą się kluby fitness, do których wstęp mają jedynie panie. Szkoda. Ale do rzeczy. Jakiś czas temu zauważyłem, że ćwiczenia aerobowe, które dotychczas kojarzyłem z niemożliwymi do powtórzenia układami choreograficznymi, stają się jakby coraz bardziej zrozumiałe.

Dziewczyny wykorzystywały w treningu gumy i hantelki (oczywiście w rozmiarze mini), a ćwiczenia wyglądały prawie identycznie jak to, co sam robiłem z ciężarami. Za tą różnicą, że panie wykonywały wszystko w tempie pięciokrotnie szybszym, w rytmie płynącej z głośników muzyki. Gdybym próbował im dorównać z moimi hantlami, padłbym jak mucha już po jakichś 5 minutach. A one zasuwają tak przez prawie godzinę.

Z ciekawości popatrzyłem na grafik wiszący w klubie, ale zobaczyłem tylko niewiele mówiące mi nazwy: TBC, pilates, spinning, power joga itd. Kiedy na tych zajęciach pojawił się jeden facet, pomyślałem, że musi w tym być coś, co warto przetestować na własnej skórze.

Ergowiosła

Korzyści: harmonijny rozwój wszystkich grup mięśniowych, redukcja nadwagi

Zacząłem bezpiecznie - od treningu, który już znałem, chociaż z zajęć indywidualnych. Jeśli do tej pory nie ćwiczyłeś jeszcze na ergometrze wioślarskim, dużo straciłeś. "Ergowiosła harmonijnie rozwijają wszystkie grupy mięśniowe, świetnie wyrabiają wytrzymałość oraz siłę. I w przeciwieństwie do prawdziwej łódki, tej pływającej po wodzie, łatwo na nich opanować technikę wiosłowania" - zachęca Kuba Raniszewski, prowadzący klasę wioseł w warszawskim klubie Gymnasion.

Głównym elementem treningu jest oczywiście klasyczne wiosłowanie. Długie, pełne pociągnięcia, przy których pracuje całe ciało - od nóg, przez brzuch, plecy, aż do rąk. W tle słychać muzykę, która jednak nie wyznacza tempa wiosłowania. To nadaje prowadzący i cała grupa stara się utrzymać rytm. Nie musisz się obawiać, że spuchniesz przed końcem zajęć. Ergometr pozwala na ustawienie obciążenia w zależności od Twojej siły i wytrzymałości. Ponadto, przy takim samym obciążeniu, wiosłując bardziej lub mniej dynamicznie, możesz regulować natężenie pracy.

"Pozwala to na wiosłowanie całej grupy w jednym tempie, niezależnie od kondycji poszczególnych wioślarzy. Można więc spokojnie wybrać się na zajęcia z dziewczyną" - mówi Kuba Raniszewski. Oprócz klasycznego wiosłowania, około 40% treningu poświęca się na krótkie, szybkie ćwiczenia, które angażują poszczególnych grupy mięśniowe.

"Wykonujemy ćwiczenia na bicepsy, klatkę, barki i nogi. Urozmaica to trening, podobnie zresztą jak muzyka, która w czasie tych krótkich, dynamicznych ruchów wyznacza tempo". Dzięki temu 45 minut zajęć mija prawie niepostrzeżenie. Byłem zdziwiony, że to już koniec, pamiętając, jak dłużył mi się czas, kiedy indywidualnie wisłowałem na ergometrze. Po zajęciach możesz być co prawda zmęczony jak Tomasz Kucharski i Robert Sycz po zdobyciu złota w Atenach, ale satysfację masz niewiele mniejszą.

Tagi: zajęcia fitness | fitness klub | aerobik

Oceń artykuł:

4.00

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij