Women's Health poleca:

12 powodów, by robić ćwiczenia siłowe

Poleć ten artykuł:

Tylko co piąta aktywna fizycznie kobieta zalicza trening siłowy co najmniej 2 razy w tygodniu. Ty też wciąż unikasz siłowni? Poznaj 12 powodów, dla których warto zacząć ćwiczyć z ciężarami (no, może ciężarkami).

Masz inne priorytety w życiu niż typowe „karki” z siłowni: Twoim celem nie jest zbudowanie mega bicepsów ani ud jak ze stalowe kolumny. To jednak nie powód, by unikać ćwiczeń siłowych. Trening z ciężarami zapewni Ci przewagę w walce z tłuszczem na brzuchu, stresem, chorobami serca, a nawet rakiem. Nie musimy chyba wspominać, że to też najskuteczniejszy ze sposobów na boski wygląd w bikini.

1. Stracisz 40% więcej tłuszczu

Jeśli uważasz, że kardio jest kluczem do zrzucenia zbędnego tłuszczyku, czytaj dalej. Naukowcy z Penn State podzielili stosujących dietę na 3 grupy: niećwiczących, trenujących tylko aeroby oraz łączących trening aerobowy z dźwiganiem ciężarów. Wszyscy badani zrzucili około 9,5 kilograma, z tym że wyciskający pozbyli się niemal 3 kilogramów tłuszczu więcej niż reszta. Dlaczego? Stosujący trening siłowy spalają prawie sam tłuszcz, podczas gdy pozostali – tłuszcz, ale również mięśnie.

Inne badania na odchudzających się, którzy nie brali do rąk sztangi lub hantli, udowadniają, że 75% zrzuconej masy stanowił u nich tłuszcz, jednak pozostałe 25% to mięśnie. Spalenie masy mięśniowej rzeczywiście sprawi, że wskazówka na wadze powędruje w dół, jednak niekoniecznie poprawi się Twoje odbicie w lustrze. Poza tym, kilogramy zrzucone w taki sposób bardzo często wracają pod postacią znienawidzonej oponki (tak jest, o efekcie jo-jo mowa).

Jeśli natomiast razem z dietą zastosujesz też trening siłowy, uchronisz mięśnie, na które tak ciężko pracowałaś i spalisz więcej tłuszczu. Na dobry początek, poznaj nasz trening na spalanie tłuszczu, który pomoże Ci pozbyć się fałdek.

2. Przedłużysz sobie życie

Naukowcy z University of South Carolina ustalili, że ogólna siła ciała wiąże się z mniejszym ryzykiem śmierci z powodu chorób serca oraz raka. Do podobnych wniosków doszli inni badacze: twierdzą, że ludzie w średnim wieku, którzy są silni fizycznie, mają „wyjątkową zdolność przetrwania”, definiowaną jako możliwość dożycia wieku 85 lat bez zapadania na poważniejsze choroby.

3. Będziesz bardziej produktywna

Wyciskanie może zapewnić Ci podwyżkę (albo przynajmniej łaskawy uśmiech szefowej). Naukowcy zauważyli, że pracownicy byli o 15% bardziej efektywni w dniach, w których odwiedzili siłownię, niż kiedy nie robili nic dla swojego ciała. Inaczej mówiąc, w dni treningowe potrafisz - przynajmniej teoretycznie - wykonać w 8 godzin pracę, która normalnie zajmuje Ci 9 godzin i 12 minut. Albo siedzisz przy biurku 9 godzin, ale udaje Ci się w tym czasie skończyć projekt, który miał zająć Ci jeszcze 2 dni – dzięki temu jesteś mniej zestresowana, szczęśliwsza i usatysfakcjonowana swoimi osiągnięciami. Następna korzyść ze spocenia się w fitness clubie.

Tagi: ćwiczenia siłowe | ćwiczenia z hantlami | ćwiczenia ze sztangą | trening siłowy

Oceń artykuł:

3.20

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij